Ankara Çıkışlı Otobüslü Mezopotamya Turu

Oylanmamış 0 yorum
0/5
Misafirlerin 0% tavsiye ediyor

Süre

6 Gün

Lokasyon

Ankara

Genel Bakış

1.GÜN

Ankara Söğütözü Ulusoy Tesisleri Önünden (Armada AVM karşısı) sabah 03.30’da siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra Adana’ya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Yolda aldığımız kahvaltı ile Adana’ya varıyor ve Panoramik olarak gördüğümüz Adana Garını ve bölgenin en çok ziyaret edilen Adana için sembolik kabul edilen yerlerinden biri olan Sabancı Merkez Cami’yi görüyoruz. Bunun akabinde Adana Seyhan Nehri üzerinde şehri ikiye ayıran eski adıyla Justinianus Köprüsü olarak bilinen ve şu an ki adı Taş Köprü olan ve yapıldığı günden itibaren sağlamlığını koruyan köprüyü panoramik olarak inceliyor ve kültür gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz bu kez rotamızı 1881 senesinde Ziya Paşa’nın valilik döneminde başlayan ve halkı saat konusunda bilgilendirmek için Kesme taşlardan yapılan Saat Kulesini görüyoruz dileyen misafirlerimiz fotoğraf çekebilir. Turumuza devam ediyor ve bu kez kültürel anlamda deneyim sahibi olacağımız Adana Sinema Müzesini geziyoruz. Gastronomi anlamında üne sahip olan Adana aynı zamanda kültürel anlamda da bizlere kapılarını açıyor. Sinema müzesinden sonra Ramazanoğlu Köşkü ve Medresesi Anadolu’nun ilk Türk eczanesi olan Gülek Eczanesi sonrasında sonrasında Antakya gezimize başlıyoruz. Çan-Ezan-Hazzan sesinin birbirine karıştığı inançlar ve barış simgesi olan güzel kent olan Antakya’ya ulaşıyoruz. Eski adı Orontes Nehri olan ve Asi Nehri kıyısında kurulan Antakya’da ilk Hıristiyanlık şehitlerinden olan Habib-i Neccar Camii gezisi sonrası Antakya Sokaklarında yürüyerek kısa bir Antakya turu yapıyoruz. Müsait olduğu takdirde gezebileceğimiz Türk-Katolik Kilisesini görüp Tarihi Antakya Evlerini gördükten sonra Uzun Çarşı’da serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından Antakya’dan 12 km ileride Daphne ve Apollon’un Aşklarının geçtiği Harbiye’ye (Dafne) giderek mesire yeri olan küçük şaleleri görüyoruz. İpek ve defne sabunu aldıktan sonra Antakya’ya geri dönüyor ve akşam yemeğimizi UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde yiyoruz. Konaklama otelimizde olacaktır.

Kat Edilecek Mesafe : 750 km

Konaklama : Artes Hotel vb.

 

2.GÜN:

Değerli konuklarımız, otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısının ardından gezimize Dünya’nın en büyük ikinci mozaik müzesi olan Antakya Mozaik Müzesini ziyaret etmeye başlıyoruz. Bir dönem şaşalı hayat yaşayan Antik dönemin en önemli kentlerinden olan Antiokeya’dan kalan mozaikleri gezmeye gezerken “Neşeli ol Hayatını Yaşa” mozaiğini görmeyi lütfen unutmayın. Müze gezimiz sonrasında St. Pierre Kilisesi’ne gidiyoruz. Kilise önündeki Antakya manzarası ile büyülendikten sonra Samandağ ilçesine gidiyoruz ve Titus Flavius Vespasianus tarafından yaptırılan tüneli ve Beşikli Mağarasını gezdikten sonra buradan ayrılıyor ve Gaziantep’e gidiyoruz. Gaziantep’teki ilk gezi noktamız Birecik Barajının suları altında kalan tarihi Zeugma Antik Kentinden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği mozaik literatüründeki sıralamayı değiştiren koleksiyonun bulunduğu Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesine gidiyoruz. Burayı gezdikten sonra ayrılıyoruz ve zengin mutfağı ile ün yapmış Gaziantep yöresel yemeklerinin tadına öğle arası vereceğimiz mola ile bakıyoruz ve meşhur Gaziantep baklavasının tadına baktıktan sonra günümüzde hala faal olan Naib Hamamın önünde durup 14 Şehitler Anıtını geziyor, Kale-i Füsun ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan Gaziantep Kalesini panoramik olarak görüyoruz. Bakırcılar Çarşısından geçerek Almacı Pazarını Zincirli Bedesteni görüp Tahmis Kahvesi olarak anılan mekânda Sütlü Menengiç Kahvelerimizi içerek kısa bir mola ile dinleniyoruz. Oradan Savaş Müzesi’ne gidiyoruz müze altında olan mağaraya geçiyor ve oradaki sergi alanını geziyoruz. Gezimizin sonrasında akşam yemeği ve konaklama için otelimize gidiyoruz.

Kat Edilecek Mesafe : 295 km

Konaklama : Pamuk City Hotel vb.

 

3.GÜN

Değerli konuklarımız otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltısı sonrasında Birecik’e hareket ediyoruz. Nesli tükenmekte olan Kelaynak Kuşlarının koruma altına alındığı doğal yaşam çiftliğinde bu kuşları görme ve fotoğraflama fırsatı buluyoruz. Ardından Halfeti’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Sular altında kalmış Halfeti de Fırat Nehrinin kenarında bizi bekleyen teknemiz ile güzel bir yolculuğa çıkıyoruz. Tekne turumuzda eski bir yerleşim birimi olan Rum Kale’nin kalıntılarını görme fırsatı buluyoruz. Tekne turumuzu tamamlıyoruz ve Siyah Gülleri ile ünlü Halfeti’ye çıkıyoruz. Halfeti’den çıktıktan sonra dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu Harran’a geliyoruz. Dünya’da sadece 3 bölgede bulunan Konik Kubbeli Evleri ile koruma altına alınmış Harran’da; Ulu Camii Kalıntıları, Höyük, Şehir Suları, Kale ve Geleneksel Harran Evlerini görüyoruz. Buradan sonra Balıklı Göl Hali-ül Rahman Gölü ve Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü İbrahim Peygamber Makamı, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer, Rızvaniye Camii, Mevlid-i Halil Camini ziyaret edip Kapalı Çarşı, kilimciler, isotçular, demirciler, bakırcılar çarşıları ve Gümrük Han’da vereceğimiz serbest zaman içinde alışveriş yapabilirsiniz. Akşam Otelimize yerleşiyoruz. Yemek sonrasında Şanlıurfa’nın vazgeçilmezi Sıra Gecesi’ne katılıyoruz. Sıra gecesinde mırramızı içip şıllık tatlısını ve çiğ köfte yiyor ve eğlencemize devam ediyoruz. (Ekstra)

Kat Edilecek Mesafe : 340 km

Konaklama : Newton Hotel vb.

 

4.GÜN

Değerli konuklarımız, otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Göbekli Tepe’ye hareket ediyoruz. Dünya da bilinen ilk tapınağı içeresinde bulunduran kentin cilalı taş devri yerleşimi olduğu ileri sürülmektedir. Göbekli Tepe’den ayrılıyor ve Viranşehir, Kızıltepe üzerinden Mardin’e geçiyoruz. Dinlerin ve Dillerin buluştuğu, Süryani’sinden Arap’ına birçok farklı kültür ve inanç birleşimi olan Mardin, taş isçiliği ve kentsel dokusu ile ziyaretçileri büyülüyor. Eski Mardin gezimize öncelikle Kasımiye Medresesi’nden başlayacağız. Rehberimizin anlatımı ile şehre tekrar büyülendikten sonra araçlarımıza binip Eski Mardin Meydanında inip öğle yemeği molası veriyoruz daha sonra Ulu Camiye doğru yürüyoruz. Güzel Mardin evlerinin sokağında yürüyoruz. Şehidiye medresesini ve Zinciriye Medresesini panoramik olarak görüp güzel bir tarihi konak yapısı olan PTT binasını gördükten sonra Mezopatamya Ovasına karşı çaylarımızı veya kahvelerimizi içiyoruz. Daha sonrasında Süryanilerin ilk yerleşim mekanlarından biri olan Tur Abdin Bölgesinin kalbi Midyat’a varıyoruz. Süryani Kadim diye geçen, bölgenin en eski manastırı olma özelliğine de sahip olan Mor Gabriel Manastırını ziyaret ettikten sonra Sıla dizisinin çekildiği Konuk Evi ziyaretini yapıyoruz. Burada yöresel Telkari işlemecilerinde vereceğimiz serbest zamanın ardından otelimize varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Kat Edilecek Mesafe : 398 km

Konaklama : Yay Grand Hotel vb.

 

5.GÜN

Otelimizden alacağımız kahvaltı sonrasında antik kentin ilk yerleşim alanlarından biri olan Hasankeyf’e varıyoruz. Dicle Nehri üzerine kurulacak olan Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan şehirde Yeni Saray, Mescit, Gözetleme Kulesi, Büyük Saray, Zekât Kuyusu ve Ulu Camii geziyoruz. 1116 yılında Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Tarihi Köprüyü görüp, Kör Zeynel Türbesini de fotoğrafladıktan sonra gezimizi tamamlıyoruz. Öğle yemeğimizi Batman’da alıyoruz. Yemek sonrasında Bismil yoluyla Diyarbakır’a geliyoruz. İlk durağımız Surlar olacak Urfa Kapıyı Mardin Kapıyı görüp Keçi Burcuna çıkıyor ve Dicle’yi seyrediyoruz. Otobüsümüzle On Gözlü Köprüye geliyoruz. İslamiyet’in beş Harem-i Şerifinden birisi olarak kabul edilen Mor Thoma Kilisesinin çevrilmesiyle Ulu Camiye gidiyoruz onun sonrasında “Yaş 35 ve Haydi Abbas” şiirlerinin yazarı Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu eve gidiyoruz. Buradan sonra Diyarbakır’dan ayrılıyoruz. Sonrasında Siverek-Bozoava üzerinden Adıyaman’da bulunan otelimize varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Kat Edilecek Mesafe : 485 km

Konaklama : Tuğra Hotel vb

 

6.GÜN

Değerli konuklarımız, erken saatte uyanıyor ve gün doğmadan bizleri bekleyen minibüslerimize binerek Nemrut Dağı’nın tepesine çıkıyoruz. Merdivenli yol üzerinden zirveye ulaşıp Güneşin doğuşumu en iyi şekilde görebileceğimiz bir yer bulup beklemeye başlıyoruz. İşte o an Kızıl bir renk gözümüzün görebildiği en son noktadan yavaş yavaş yükselmeye başlıyor. Yaklaşık 2 dakikalık bu muhteşem görsel şölen karşısında büyülenmemek imkânsız. Kommogene kralı Antiokhos adına yapılan Tümülüsü ve Doğu – Batı Teraslarını, burada bulunan devasa heykelleri görüyoruz. Kral Antiokhos vasiyetinde “Ben öldükten sonra beni Nemrut’a gömün, Öldüğüm gün bayram olsun ve her yıl kutlansın halkım bugün burada gönlünce yesin, içsin ve eğlensin” demiştir. Bizleri bekleyen minibüslere binerek Kommagene Krallığının kraliçe ve prensleri için yapılan Karakuş Tümülüsüne gideceğiz. Dört yöne bakan dört steli gördükten sonra Roma İmparatorluğunun efsanevi IX. Lejyonunun inşa ettiği Cendere Köprüsünü görerek Arsemia Antik Kentine varacağız. Kartal yuvasını andıran; Kommagene Krallığının Kutsal Kraliyet Tapınaklarının ve irade binalarının bulunduğu bu antik şehirde, Antiochos- Heracles tokalaşma steli ve bunun önünde döneminin Anadolu’da bilinen en büyük kitabesini gördükten sonra Kahta’ya iniyor ve otelimizde geç kahvaltımızı alıyoruz. Otelden ayrılarak GAP projesinin can damarı olan 12 yıldır aralıksız çalışan Atatürk Barajını geziyor ve K.Maraş’a ulaşıyoruz. K.Maraş denince aklımıza kurtuluş mücadelesini başlatan Sütçü İmam gelmektedir. K.Maraş’da gezimize Tarihi Kalesi ile başlıyoruz, sonrasında günümüzde Mado Dondurmaları olarak bilinen işletmenin doğuş noktası olan Yaşar Pastanesinde dondurma molası ve K.Maraş çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Kahramanmaraş’tan ayrılarak. Ankara’ya doğru yola çıkıyoruz. Bir başka Ayas Turizm organizasyonunda görüşmek dileğiyle sizlere veda ediyoruz.

Kat Edilecek Mesafe : 998 km

 

TURUMUZ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

TURA KATILIM ŞARTNAMESİ KULLANICI SÖZLEŞMESİ

Turumuzun süresi 5 gece 6 gündür. Otel konaklaması 5 gece olarak gerçekleşmektedir.
Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında uygulanabilir.
Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile programın seyrinde değişiklik yapabilir. Turlarımız otel, otobüs, uçak tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür ayrı ayrı düşünülemez.
0–6 yaş çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir.
Otobüslü Turlarda 00-1,99 yaş çocuklardan ücret alınmaz. Eğer çocuklar için otobüste koltuk istenirse 02-06 yaş çocuk fiyatı uygulanır.
Triple odalarda 3. Yatak normal yatak konforunda olmayabilir. Otel duruma göre misafirlerimize açılır-kapanır yatak ya da çekyat verebilir.
2 yaşını doldurmuş her bireyin otobüste koltuk alması zorunludur.
Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. Haklar iade edilemez.
Rezervasyon esnasında koltuk sözü verilemez. Koltuk numaraları rezervasyon tarih sırasına göre belirlenir. Turu erken satın alan misafirler önde oturmaya hak kazanırlar.
Tüm turlarda kademeli fiyat uygulaması geçerlidir. Turların doluluğu arttıkça Tur fiyatları da artmaktadır. Satın alınan tarihten sonraki fiyat değişikliklerinde misafir aradaki farkı talep edemez.
Uçaklı Turlarda Ayas Turizm, yoğunluğa bağlı olarak ve programı aksatmamak kaydıyla; havalimanı, havayolu şirketi ve uçuş saati değiştirme hakkını saklı tutar. Havalimanı değişikliklerinde Ayas Turizm, misafirlerine ücretsiz servis vermek zorundadır.
Ekstra Turlar, kişi sayısına bağlı olarak hareket eder. Ekstra bir turun gerçekleşmemesi halinde misafirin tazminat hakkı doğmaz. Bu durumda Ayas Turizm’in bir sorumluluğu yoktur. Ekstra Tur fiyatları değişebilir. Bu durumda misafirin turu satın aldığı tarih değil, turun hareket ettiği tarih dikkate alınır. Tura gidilen dönemdeki ekstra tur fiyatı geçerli olur. Misafir bunu kabul ederek turu satın almıştır.
Tur programında belirtilen saatler, normal hava ve yol koşullarına göre hesaplanmış olup, olası gecikmelerde, Ayas Turizm’in sorumluluğu değildir, misafirin ise tazminat hakkı yoktur.
Tur konaklama bölgelerinde ve otellerinde yoğunluğa göre aynı standartlarda olmak kaydı ile değişiklik yapılabilir. Tüm odalamalar, otel yetkilileri tarafından yapılmakta olup, konuyla ilgili Ayas Turizm’in herhangi bir yaptırımı yoktur.
Haftasonu Konaklamalı Turları’nda konaklamalar şehir otelleri standartlarına sahiptir. Otellerde yöresel yemek olma zorunluluğu yoktur, set menü olarak veya açık büfe olarak hizmet vermektedir.
Turlar esnasında program yoğunluğundan dolayı bankamatik, döviz bürosu vs. Bulmak her zaman mümkün olmadığından, misafirlerimizin bu duruma karşı hazırlıklı olmasında fayda vardır.
Öğle yemeklerinde yöreye özgü ekonomik menüler oluşturulmuştur. Öğle ve akşam yemeklerinde bölge yoğunluğuna bağlı olarak gruplara ayrılan masalar kullanılır.
Tur öncesi ya da tur esnasında hava muhalefeti nedeniyle yapılamayan Turlardan Ayas Turizm’in sorumluluğu yoktur.
Turun hareketi için minimum katılımcı sayısı 16 olarak öngörülmüştür. Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında turu 3 gün önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Ayas Turizm’de saklıdır.
Turun iptali durumunda Ayas Turizm iptalini bizzat bildirmek zorundadır. Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur.
Seyahat süresince kullandığımız araçlar ve otellerden ayrılırken eşyalarınızı eksiksiz olarak yanınıza aldığınızdan emin olun, kaybolan eşyalarınızdan Ayas Turizm sorumlu değildir.
Tura kayıt yaptıran misafirlerimizin 30 gün kalaya kadar ücretsiz iptal hakkı vardır. Tur tarihine 30 günden az kalması durumunda %30 ceza, 20 gün ve daha az kalması durumunda %100 ceza uygulanır. Katılımcı iptal talebi ile birlikte sunulan Türkiye’den Devlet Hastanelerinden alınan raporu (Başhekim İmzalı) sunmak zorundadır.

İPTAL İADE GÜVENCE PAKETİ VE ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI HAKKINDA

İptal iade güvence paketi; Tura çıkış gününden; 72 saat (3 gün) öncesine kadar rezervasyon iptal talebinde bulunulması veya değişiklik halinde koşulsuz %100 kesintisiz iade garantisi sunuyor. Konaklamalı turlarda sigorta bedeli kişi başı 50 TL’dir.
Zorunlu seyahat sigortası; acentemiz tarafından tüm misafirlerimize ücretsiz olarak yapılmaktadır. Acentenin iflası veya herhangi bir nedenle paket tur hizmetinin verilememesini kapsar. Sağlık sigortası değildir, tedavi masraflarını karşılamaz. (Özel Sağlık Sigortası Misafire Ait Özel Harcamadır)

KİŞİ SAYISINA GÖRE KULLANILACAK ARAÇLAR

Otobüsler: 32 - 54 Kişi Sayılarında Kullanılır. Mercedes Travego/Tourismo, Neoplan Cityliner/Tourliner, Temsa Safir/Maraton, Man Fortuna
Midibusler: 20 - 31 Kişi Sayılarında Kullanılır. İsuzu Turkuaz, Otokar Mega
Minibusler: 19’a Kadar Kişi Sayılarında Kullanılır. Vw Crafter, Mercedes Sprinter
Tüm misafirler, yukarıda belirtilen maddeleri kabul ederek Turun satışını gerçekleştirmiş sayılır.

TUR PROGRAMLARIMIZ 6502 NOLU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler / Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

15 Yıllık Turizm Güvencesi ve Hizmetleri
Otellerde 4 Gece Konaklama
Konaklamalardaki Kahvaltı ve Akşam Yemekleri
1618 Nolu Zorunlu Seyahat Sigortası
Proğram Dahilindeki Tüm Çevre Gezileri
Lüks Araçlar ile Ulaşım ve Araç içi İkramlar
Profosyonel Rehberlik ve Refakat Hizmetleri
Tüm Öğle Yemekleri ve içecekleri
Tüm Özel Harcamalar
Müze ve Ören Yerlerine Giriş Ücretleri

Güzergah

Temalar

Tarih ve Kültür
Doğa ve Spor
Aile ve Çocuklar
Lüks ve Konfor
Yiyecek ve İçecek

Tur Süresi

5 Gece ve Üzeri

Ulaşım Tipi

Otobüslü

Sıkça Sorulan Sorular

Tur ne zaman ve nerede sona eriyor?
Turumuz her organizasyon takvimi çizelgesinde tarih belirtilmektedir. Turumuz Ankara'da sona ermektedir.
Tur ne zaman ve nerede başlıyor?
Turumuz her organizasyon takvimi çizelgesinde tarih belirtilmektedir. Turumuz Ankara'dan başlamaktadır.
Havaalanı transferleri ayarlıyor musunuz?
Organizasyon güzergâhı üzerindeki şehirlerimizden turumuza dahil etmek üzere ekstra ücret karşılığında havalimanı transferi yapıp turumuzun organizasyonuna dahil ediyoruz.
Yaş aralığı nedir
Her hangi bir yaş aralığı bu organizasyonumuz için bulunmamaktadır.

Tur Konumu

Yorumlar

0/5
Oylanmamış
dayalı 0 Yorum
Mükemmel
0
Çok İyi
0
İyi
0
Kötü
0
Çok Kötü
0
Yorum Yok
Yorum yazmak için giriş yapınız

Ayas Turizm Doğrulandı

May 2021 'dan beri üye

₺5.490 başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
başlayan fiyatlar
₺5.490
0 Yorum